Çarşamba, Nisan 21

gözüne su kaçırdım..- Neler yaptın ben yokken?

- Çalıştım. Eşşekler kadar çalıştım. Günlerce, aylarca, uyumadan, yorulmadan çalıştım. Büyük toplantı masalarına oturdum, koli kaldırdım, havaalanlarında uyukladım, otel menüleriyle beslendim. Otuz iki fasıl grubu, on sekiz oryantal, yirmi iki trio, yirmidört orkestra dinledim. Ürojenital radyolojiden, kırkiki çekirdekli işlemciye kadar, hayatımda hiç yer etmeyecek elli altı absurt konu hakkında konferansta bulundum..

- Ne yaptın diyorum, ben yokken?

- Bir kedi aldım.. Tüyleri negatif elektiriğimi alacak, mırıltısı bana huzur verecekti. Önceleri iyiydi, sonra tırmalamaya başladı hayatımı. Şiddetli geçimsizlikten ayrıldık. Ardından koltuk takımımı, en sevdiğim üç siyah elbisemi, bir kot pantalonumu, bir hırkamı, iki kazağımı, mavi leğenimi, kırmızı yer minderimi, sarı kasemi ve fanus cam vazomu atmak zorunda kaldım..

- Sorduğum bunlar değil, cidden neler yaptın?

- Bir gece evimi su bastı, bir gece hırsız girdi. Kar yağdı yollar buz tuttu ve tam o anda kombim bozuldu, bir ay tamir olmadı, Allah seni inandırsın bildiğin dondum.. Çamaşır makinem kendini infilak etti, mutfak ve yatak odamın kablo döşemesi koptu ki biliyorsun geriye sadece bir oda kalır..

- Nedir şimdi bütün bunlar?

- İki kişiyi sevdim bir de.. Birini biraz daha fazla sevdim sanırım.. Hatta aşık bile olabilirdim ona, belki de olmuşumdur, öyle sevdim yani.. Ama ani gelen bir kalp krizi gibi.. aniden birer krizle gittiler. Aaa pardon!.. Üç üç, evet üç kişiyi sevdim. Birisi sarışın, ikisi kumral ki bilirsin ben esmer severim normalde.. Biri korktu benden, biri sıkıldı sanırım.. Sahi diğeri neden gitmişti... Dünyanın bir çekim yasası var ya, işte o benden yana işlemiyor.

- Kendin için diyorum neler yaptın?

- Sen gitmeden az önceydi. Elektrik çarpması gibi gelmişti o aydınlanma.. Hani tam yanımda oturmuş çay içiyordun. Şeytanın el sürmesi gibi bir şey, ürpermiştim billahi.. Yüzüne baktım, dünyanın en harika gülüşüne şahit oldum ve o anda asılı kalmak istedim. Ama sen sabırsızdın, hemen diktin kafana, bitirdin çayı ve kalktın yanımdan.. Kapıdan çıkarken her zamanki gibi "var mı diyeceğin birşey" diye sordun. Hiç bir zaman olmazdı sen giderken diyecek birşeyim... Camdan baktım sana, gidişine... Köşede durdun bir an, bana bakıp el salladın, "hadi gir içeri" der gibi bir hareket yaptın. O kör noktaya girene kadar izledim seni. Camı kapadım, bende bir boğaz düğümlenmesi, camda bir belirsiz buğulanma.. O an anladım seni son görüşüm olduğunu, beni severken.. Aşk başka yola sapmıştı, sen uzaklaştın o yolda.. Uzaklaştı ve gitti sabah yanında uyanmanın huzuru, gülerek izlediğimiz filmler, kavgalar, kıskançlık krizleri, merdivendeki ayak seslerin, kokun, gözlerin, öfleyişin, kahvaltı sofralarımız, minderde uyuyakalmalarımız.. O mesaj geldi sonra.. ardından bir tane daha, bir mesaj ve bir tane daha.. Sonra herşey bitti..

- Ben..

- Kendim olmamaya söz verdim sonra. Kendimde derin bir sızı vardı, dayanılmaz. Başka yolu yoktu, terkettim. Ben ben değildim ve martılar vardı her yerde. Sen bir artıkçının kollarındaydın, benimse etrafımda çöplük kuşları uçuyordu. Kendim olmamaya söz verdim., kendimi martı çığlıklarında bıraktım.  Sonra avaz avaz bir hayata katıldım..

- Bir çığlığa hapseder mi insan kendini?

- Bir "selam"a, bir "nasılsın"a muhtaç etmektense..

- Anladım.

*********************************************************************************

En sevmediğim kelime.. Olur olmaz "anladım" demeyin bana.. Kal geliyor, tıkanıyorum, kendimi dış kapının dış mandalı, kibarlıktan ilgi gösterilmesi gereken bir aptal gibi hissediyorum, sonra kan beynime sıçrıyor absurtlaşıyorum. Anladım'mış.. Ne o öyle???

4 yorum:

 1. ne kadar sinir bozucu olduğunu anladım :)

  YanıtlaSil
 2. trajikomik dedikleri bu olsa gerek

  YanıtlaSil
 3. kısa ve kararlı!.
  şansını 180 derece döndürmek diye ben buna derim.

  YanıtlaSil
 4. kendisine beş cümle kurduğumda, altıcısının ortasında "anladım" diye beni kesen ablama ithafen yazılmıştır.. beni siniiiiiir ediyor :)

  YanıtlaSil

üşenme, erteleme, vazgeçme, yorumla..