Salı, Temmuz 26

kader diyemem ben kendim ettim
Amazonlar toplantısına kahvem ve sigaramla eşlik ediyordum.. Ayy sigara kokusundan da durulmuyor burada bir bırakamadık gitti dedi biri.. diğeri bu benim son paketim dedi.. ben de eksik kalmam tabi "o zaman bu söndürdüğüm de benim son sigaram olsun" diyerek aptal kahraman rolümü üstlendim.. Hem de söndürdüğüm sigaradan bahsediyorum.. Aklı selim bir kız olsam, "bundan sonraki sigaram son olsun" derdim.. yakardım bir sigara doya doya çekerdim dumanını, yaralarıma tütünü basar, ateşiyle sevişir, ondan çocuk yapardım. Sigaradan çocuğum olsun istiyorum ulan.. o derece seviyorum kendisini.

İlk iş hemen herkese sigarayı bıraktığımı ilan ettim.. Herkes bilsin, kararımdan vazgeçemeyim diye.. zira yiğitliğe bok sürdürmeyen pis bir yapıya malikimdir. "Malik" hadisesi uysa da olur uymasa da olur, zira heyheylerim üstümde ne diyorsam o doğrudur. O kadar!.

Ofiste vakti geçirmenin engebeli yolları var.. Aylardır okumadığım maillerimi cevapladım, tanıtım maillerini klasörledim, özenle teklifler, bütçeler hazırladım..kimselere çaktırmadan uyudum.. az kişiye çaktırarak ayaklarımı da uzatıp uyudum.. bana ne görürlerse görsünler diyerek sırtımı da yaslayarak öyle geniş geniş uyudum..

Eve geldiğimde içimin Hijyenik Hatun'u beni esir aldı.. "Ter atarsan zehir daha kolay çıkar, atakların azalır" diyerek beni kandırıp evin bütün temizlik işlerini üstüme yıktı. Yerleri süpürdüm, balkonu yıkadım, odaları sildim, bulaşıkları yıkadım, toz aldım, fayansları cifledim, küveti ovdum.. Bunları yaparken etrafımda dolanan minik köpek yavrum Juliet'i de elime geçirdim bir ara onu da ovdum, sildim, süpürdüm..
Temizlik bittikten sonra içimin Lezzet Hatun'u aylardır saklandığı yerden çıkıp mutfakta şaheserler yapmama olanaklar tanıdı.. Tamam bu kısmı biraz abartılı oldu aziz dostlarım zira hala ocak&fırın yerleşimimi yapmadığımdan yemek pişiremiyorum.. Ama şahane ızgara sandoviçler, salatalar felan hazırladığım da bir gerçektir. Hakkımı yedirtmem ulan!.

Gece kalbim sıkışmaya başladı. Ne enteresandır sigara içerken gümbür gümbür işleyen zavallı minik kalbim, sigarayı bıraktığım gün vücudumda patlamalara neden olan bir baskı unsuru oldu. Ayy benim kalp beni bir sıkıştırıyor, bir daraltıyor, nefesler bir kesiliyor, kan bir çekiliyor bende.. Kendime "sık dişini kızım, yemeyiz biz bunları" öğütleri vermeye başladım.. Hani savaş filmlerinde olur ya, sürünür ama vazgeçmez.. Suratıma gururlu bir ifade yerleştirip "Julyetttt gel kızım gezmeye çıkıyoruz" diye haykırdım.. Minik köpek yavrım Julyet uykusundan sıçrayıp uyandığı gibi kendimizi kapıda bulduk.

Üç paragraf eylem yaptığım halde hayın gün geçmek bilmedi. Sıcaklar basıyordu, uyunmuyodur, yatak gıcırdıyordu, birisi topuklu ayakkabılarıyla merdiveni çıkıyordu, juliet rüya görüyordu, canım sigara istiyordu..

Kalbim yerinden çıkacak gibi uyandım.. Tabiki de sigara yüzünden değil.. Juliet balkondaki vantilotörü devirmiş, böyle devrilmeler insan uykusunda evin bir kısmı yıkıldı etkisi yapıyor. Canım sigara istedi..
Yine malum bağırış  "Julyetttt gel kızım gezmeye çıkıyoruz".. Minik köpek yavrum gezinin sonunda dili dışarda yere yapıştı, oysa benim onlarca kilometre daha yürüyecek kadar hırslı enerjim vardı.

Ofise geldim.. Ölümcül playlistim devredeydi.. Bildiğim tüm vurucu şarkıları dinleyip bozuk sinirlerimi biraz daha ateşledim. Dünyada yalnız olmak istediğime karar verdim. Kulaklıkları takıp, gözlerimi karartıp herkesten uzaklaştım. Baktım kendimle kavga ediyorum, gözlerimi açtım, kurbanlara baktım..

Aksanlı aksanlı şeyler yazıp sevimlilikler yapan sevgili gözüme ilişti. Önce kendisine sarmamak için görmemezlikten geldim fekat ben ona karşı üç maymunu oynarken o da resmen gözüme gözüme zıplayıp el sallayan gülen suratlı bir figüre dönüştü..
Hata bulmak istiyorsan hemen sikko sosyal paylaşım sitelerini açarsın ve tarayıcına anında takılır başka kızlarla fingirdek yazışmalar.. İçimde köpekleşen sigarasızlıkla dişlerimi geçirdim ensesine..
Hakkımı yemeyin aziz dostlarım.. Sigarayı bırakmışım, sinirlerim psikolojilerim anestezik düzeyde.. Filozof muyum ayol ben..kıskanma yok, sinirlenme yok.. Olgun ol, anlayışlı ol, mağrur ol.. Hadi ordan!.

Canım sigara istedi.
Akşam ikinci grup amazonlarla bulup rakı içeceğim.. Sigarasız rakı.
Durun önce Juliet'i dolaştırayım.

2 yorum:

  1. başarılar diliyorum hayatımda bir nefes çekmişliğim var sigaradan aha o kadar ne demek istediğini tam olarak anlayamıyorum malesef : )

    YanıtlaSil
  2. ahu ayaşlılar27 Temmuz 2011 15:17

    süper.. hep özenmişimdir senin gibilere =)

    YanıtlaSil

üşenme, erteleme, vazgeçme, yorumla..